شنبه01162021

Last updateیکشنبه, 16 فوریه 2014 6pm

 

معرفی دانشمند برتر این هفته

Scholar of the week

نگاهی به زندگی لودویگ فون میزس

سوسیالیسم محکوم به شکست است

لودویگ فون میزس یکی از آخرین شاگردان مکتب اقتصادی اتریش بود. او دکترای خود در حقوق و اقتصاد را از دانشگاه وین در سال 1906 دریافت کرد. یکی از بهترین آثار او، «نظریه پول و اعتبار» بود که در سال 1912 منتشر شد و در طی دو دهه بعدی به عنوان راهنمای پول و بانکداری مورد استفاده قرار گرفت. در آن میزس نظریه اتریشی مطلوبیت نهایی را به پول نیز بسط می‌دهد.

از نظر میزس دلیل مطلوبیت پول توانایی خرید کالاهای دیگر توسط آن است نه ذات خود پول. میزس در همان کتاب بحث می‌کند که چرخه‌های تجاری به دلیل توسعه کنترل نشده ...

دانشمند برتر

معرفی شخصیت برتر

JA Teline IV
اینجا شخصیت برتر هفته معرفی میشود

معرفی شرکت برتر

JA Teline IV
اینجا شرکت برتر هفته معرفی میشود

معرفی سازمان برتر

JA Teline IV
اینجا سازمان برتر هفته معرفی میشود

دانستنی فناوری این هفته

JA Teline IV
اینجا فناوری برتر هفته معرفی میشود

دانستنی این هفته

JA Teline IV
اینجا دانستنی برتر هفته معرفی میشود

دانستنی ها

ترتیب دهی

آشنایی با سازمان تجارت جهانی

سازمان تجارت جهانی یا به صورت مختصر WTO (مخفف World Trade Organization) یک سازما...

روان شناسی

ترتیب دهی

دانشکده

ترتیب دهی
نگارنده: حسین خلیلی صفا | زومیت
satya-nadella-microsoft-ceo
با گذشت پنج ماه از اعلام بازنشستگی استیوبالمر، کمیته‌ی مخصوص برای یافتن مدیرعامل بعدی مایکروسافت، پس از بررسی گزینه‌های مدنظر خود، بالأخره یکی از گزینه‌های داخلی را برای تصدی این سمت برگزید. ساتیا نادلا، مدیر بخش سرویس‌های ابری مایکروسافت، به‌عنوان مدیرعامل بعدی ردموندی‌ها انتخاب شد. با ما همراه باشید تا نگاهی به رزومه‌ی وی در کنار دلایل انتخاب وی...
نگارنده: sohaibv15
world-gold-reserve-collected
آنچه در زیر مشاهده می‌کنید، ذخیره طلا به صورت شمش‌های ۴۰۰ اُنسی در لیستی  است که توسط Demonocracy و با نظارت ایالات متحده آمریکا، آلمان و صندوق بین‌المللی پول تنظیم شده و برای کشورهای برتر به تصویر کشیده شده است.   اما هیچ‌گاه از خود پرسیده‌اید تا کنون و در طول تاریخ جهان چه مقدار طلا از معادن استخراج شده است؟ می‌توانید این مقدار را در تصویر زیر،...
نگارنده: ابتهاج عبیدی
california-splice-into-6-states
تا پایان سال 2019 میلادی ایالت کلیفورنیا به شش ایالت کوچک تقسیم خواهد شد یک تن از سرمایه داران و متشبثین بزرگ آیالات متحده بنام (Timothy Draper) طرحی را برای تقسیم ایالات کلیفورنیا به شش ایالت کوچکتر برای به رای گذاشتن به کنگره آیالات متحده آمریکا ارائه کرده است که براساس آن پرنفوس ترین و سومین ایالت بزرگ آیالات متحده به شش ایالت کوچک تر تقسیم...
نگارنده: sohaibv15
facebook-turns-10-today
شبکه اجتماعی فیسبوک در ۴ فبروری سال ۲۰۰۴ میلادی توسط مارک زاکربرگ و دوستانش ادوآردو سوری، اندرو مک‌کالم، داستین مسکوتیز و کریس هیوز در دانشگاه هاروارد به وجود آمد. مارک زاکربرگ، دانشجوی رشتهٔ روانشناسی دانشگاه هاروارد که از قبل نیز تجربه‌هایی در راه‌اندازی شبکه اجتماعی داشت و وب‌سایت‌هایی مانند CourseMatch برای پیگیری وضعیت مدرک تحصیلی و Facemash برای...
نگارنده: sohaibv15
2013-worst-economies
1- جمهوری آفریقای مرکزی این کشور بیشترین کاهش اندازه اقتصاد در سطح جهان را در سال 2013 به نام خود ثبت کرد. رشد تولید ناخالص داخلی این کشور آفریقایی منفی 5/14 درصد محاسبه شده است. علت اصلی این قضیه درگیری‌های قومی و قبیله‌ای است که از زمان استقلال این کشور از فرانسه در دهه 1960 آغاز شده و هنوز هم به پایان نرسیده است. از ماه مارس 2013 که فرانسوا...

از نظر خوب تا عمل خوب

 

از نظر خوب تا عمل خوبهمه ما این جمله را بارها شنیده‌ایم: «یک امر ممکن است در نظر خوب باشد، اما در عمل لزوما خوب نیست.» هدف این جمله بی‌اهمیت کردن علم نظری است و به این مفهوم است که علم نظری با مسائل عملی فاصله زیادی دارد و از این‌رو نمی‌تواند به حل مشکل کمک کند.

 

فیلسوف آلمانی امانوئل کانت (1724-1804) در مقاله خود با عنوان «در پیشگاه قضاوت مردم: ممکن است در نظر صحیح باشد اما در عمل اجرایی نشود» به این دسته از انتقادات پاسخ داد. در واقع کانت با مقاله خود به انتقاداتی پاسخ داد که کریستیان گارو (1742-1798) علیه نظریه اخلاقی وی طرح کرده بود. در آن مقاله، کانت اشاره می‌کند که این نظریه اصول ماهیت یا قواعد عمومی منصفانه را فراهم می‌آورد. با وجود این، نظریه کانت به بشر نمی‌گوید که چطور آن را اجرا کند، بلکه قضاوت انسان برای اجرای آن نیاز است: «برای درک این مفهوم، قاعده عمومی باید با قضاوت تکمیل شود که به موجب آن انسان تشخیص می‌دهد در چه مواردی قاعده اعمال شده و در چه نمونه‌هایی قاعده اعمال نشده است.» کانت به صورت موثری به لزوم احترام به نقش علم نظری برای کنش انسان تاکید می‌کند: «هیچ‌کس نمی‌تواند وانمود کند که عملا در شاخه‌اي از دانش عالم است در حالی که به علم نظری بی‌اعتنا است و اگر چنین باشد، در صورتی می‌تواند خود را عالم بداند که در معرض واقعیت نادانی خود قرار نگیرد.»

در زمینه روش‌شناسی، لودویگ فون میزس (1881-1973) بر اهمیت علم نظری برای کنش انسان در اساسی‌ترین سطح آن تاکید و اشاره می‌کند علم نظری و کنش انسان در واقع جدایی‌ناپذیرند: «عمل انسان مؤخر بر اندیشه است. اندیشیدن پیش از کنش آتی واقع می‌شود و نمایانگر تفکر درباره کنش پیشین انسان است.» اندیشیدن و عمل کردن جدایی‌ناپذیرند. هر عملی همیشه بر پایه ایده‌اي مشخص درباره رابطه علی و معلولی است. فردی که به رابطه علی فکر می‌کند در واقع به یک قضیه می‌اندیشد. کنش بدون تفکر و تکرار بدون علم نظری غیر‌قابل تصور است. استدلال ممکن است ناقص و نظریه غلط باشد، اما اندیشیدن و نظریه‌پردازی در هر کنشی وجود دارد. از سوی دیگر، اندیشیدن همیشه اندیشیدن به کنش بالقوه است. حتی فردی که به یک نظریه محض می‌اندیشد فرض می‌کند نظریه درست است. برای نمونه به این فکر می‌کند کنشی که با مفاد آن سازگار است باید به نتیجه‌اي منجر شود که از آن انتظار می‌رود. به اين ترتیب هیچ ارتباطی به منطق ندارد که آیا چنین کنشی امکان‌پذیر است یا نه.»

با توجه به اینکه علم نظری از کنش انسان تفکیک‌پذیر نیست، پرسش اصلی این است که نظریه درست چیست؟ بدیهی است که انسان کنشگر به نظریه درست متمایل خواهد شد. اهمیت ندارد چطور فرد به آن می‌نگرد؛ زیرا هیچ راهی وجود ندارد که در آن یک نظریه اشتباه بتواند بهتر از یک نظریه درست به درد فرد یا گروه یا همه انسان‌ها بخورد.

در اقتصاد جریان اصلی کنونی ارزش واقعی یک نظریه نوعا در امتداد خطوط فرضیه «اگر- پس» نمایان می‌شود. برای نمونه اقتصاددانان این مساله‌ را آزمون می‌کنند که آیا افزایش عرضه پول به قیمت‌های بالاتر می‌انجامد یا افزایش عرضه پول سبب بالا رفتن قیمت‌ها می‌شود یا اینکه عکس این فرضیه درست است؟ چنین روشی نمونه بارز یک رویکرد روش‌شناختی اثبات‌گرا، تجربی و تحریف‌کننده در اقتصاد است که نه فقط باید به دلیل استعداد تجاوز به حقوق مردم از آن انتقاد کرد، بلکه باید به دلیل اغتشاش فکری آن را رد کرد.

اگر نظریه‌اي خوب یا به اندازه کافی خیراندیش به نظر بیاید مانند این نظریه که افزایش عرضه پول، شکوفایی و رفاه را برای همگان به ارمغان می‌آورد یا این نظریه که کسری بودجه دولت به ایجاد مشاغل جدید کمک می‌کند- مردم علاقه‌مند خواهند شد که این نظریه‌ها اجرایی شوند تا نتایج آن را ببینند. آنچه مسلم است این است که تحت حکمرانی روش‌شناختی اثبات‌گرا، تجربی و تحریف‌کننده، یک انگیزه اقتصادی برای بسط و توسعه نظریه‌ها فقط به دلیل تاثیرات سیاسی وجود دارد ولو آنکه این نظریه‌ها اشتباه باشند، اما آنها که مشروعیت علمی باورکردنی برای فعالیت‌های مورد نظر دولت فراهم می‌آورند می‌توانند نوعا انتظار پاداش‌های کلان را داشته باشند. درست مانند سارقی که برای پذیرش اجتماعی سرقت، تمایل خواهد داشت بخشی از مال مسروقه را به افرادی بدهد که در پذیرفته‌شدن جرم وی از دیدگاه قربانیان کمک کرده‌اند.

زمانی که نوبت به نظریه‌های اقتصادی معقولانه- خیراندیش می‌رسد، نمونه‌های زیر در اذهان تجلی می‌یابد:

• وجود دولت برای صلح و رفاه ضروری است؛ بدون دولت، هرج‌ومرج اجتماعی، تجاوزات بی‌رحمانه و بدبختی به وقوع خواهد پیوست.

• تولید پول باید در انحصار دولت باشد زیرا راه دیگری برای دستیابی به پول معتبر وجود ندارد.

• پول بدون پشتوانه بهتر است جایگزین کالاهای پولی (طلا و نقره) شود، زیرا تنها پول بدون پشتوانه است که اجازه می‌دهد عرضه پول افزایش یابد و همان‌طور که می‌دانیم افزایش چاپ پول به رشد اشتغال کمک می‌کند.

• سرمایه‌داری به استثمار طبقه کارگر می‌پردازد و فقر، جنگ و روحیه استعمارگری را گسترش می‌دهد. این در حالی است که سوسیالیسم مروج صلح و ارتقادهنده استانداردهای زندگی برای همگان است.

• دموکراسی (رای اکثریت) شکلی از سازمان سیاسی است که آزادی فردی و حق مالکیت را محترم می‌شمارد و برای مشارکت صلح‌دوستانه و رفاه ضروری است.

به نظر می‌رسد این نمونه‌ها برای اشاره به این نکته کافی باشد: می‌توان انتظار داشت نظریه‌هایی که خیراندیش به نظر می‌آیند، اجرایی شوند. بنابراین هرچه یک نظریه خیراندیش‌تر باشد احتمال بیشتری وجود دارد که مورد آزمون اجتماعی قرار بگیرد. با وجود این، انجام یک آزمون اجتماعی برای اثبات درستی اهداف یادشده مستلزم هزینه زیادی است. برای اینکه مانع هزینه زیاد ملموس‌تر شود کافی است به تجربه سوسیالیستی بسیاری از کشورها توجه کنیم.

با وجود این، در رشته اقتصاد ممکن است بدون متوسل‌شدن به آزمون و تجربه، اثبات شود آیا نظریه‌ها درست هستند یا خیر. میزس، علم اقتصاد را با منطق کنش انسان (میزس به آن رفتارشناسی می‌گوید) دوباره احیا کرد. به عنوان یک نظریه مبتنی بر قیاس، رفتارشناسی واقعیت‌های غیرقابل انکار را از اصول بدیهی کنش انسان استنباط می‌کند. میزس در این زمینه بیان می‌کند: «رفتارشناسی نه تاریخی و علمی، بلکه نظری و سیستماتیک است. مقوله آن کنش انسان بدون توجه به وضعیت‌های شخصی، تصادفی و محیطی است. شناخت آن صرفا رسمی و عمومی است بدون ارجاع به محتوا و ویژگی‌های خاص یک مصداق واقعی. این امر از تجربه نشأت نمی‌گیرد. آنها همانند ریاضیات و منطق، مبتنی بر قیاس هستند. آنها موضوع بازبینی یا تحریف بر پایه تجربه و واقعیات نیستند.»

در واقع رفتار شناسی یک روش‌شناسی را فراهم می‌آورد که اجازه می‌دهد نظریه‌های درست اقتصادی را از نظریه‌های اشتباه اقتصادی بر اساس قیاس تفکیک کنیم. به اين ترتیب ضرورتی ندارد که به آزمایش اجتماعی دست بزنیم.

با توجه به نمونه‌هایی که در بالا آوردیم، باید بگوییم دولت راه‌‌حل نیست بلکه خود سبب کشمکش‌های اجتماعی شدید می‌شود. برای مثال از نظرگاه رفتارشناسی ما می‌دانیم که پول یک پدیده مربوط به بازار آزاد است و گزینش منطقی بازار آزاد پول قوی است، اما انحصار دولت در تولید پول، پول بدون پشتوانه به ارمغان می‌آورد. ما همچنین می‌دانیم که افزایش عرضه پول اقتصاد را توانمند نمی‌کند، بلکه صرفا به دریافت‌کنندگان اولیه پول جدید به هزینه اشخاصی که پول جدید را بعدا به دست می‌آورند یا اصلا به دستشان نمی‌رسد، نفع می‌رساند.

از دیگر سو، می‌توان از نظرگاه رفتارشناسی استنباط کرد سوسیالیسم به یک بدبختی بزرگ منتهی می‌شود، زیرا سوسیالیسم شکلی از سازمان اجتماعی است که نمی‌تواند به درستی کار کند. به عبارت دیگر سوسیالیسم محکوم به شکست است و سرمایه‌داری یگانه راه پویایی اقتصادی سازمان اجتماعی است. در نهایت می‌توان این‌طور گفت بر پایه رفتارشناسی، دموکراسی واقعا (اگرچه ممکن است افراد زیادی متعجب شوند) با حفظ آزادی‌های فردی و حق مالکیت و در نتیجه مشارکت صلح‌دوستانه و رفاه ناسازگار است.

 

قدرت روشنگر نظریه‌های اقتصادی اشتباه مبتنی بر این قیاس است که آنها بدون آزمون اجتماعی مشخص می‌شوند. این امر به یقین یکی از سویه‌های افسونگر مکتب اقتصادی میزسی- اتریشی است.

 

 

 

نوشته: ارستن پولیت

مترجم: متین پدرام ** این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

آمار بازدید تارنما

نمایش تعداد مطالب
1345734

ما 8 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+