شنبه01232021

Last updateیکشنبه, 16 فوریه 2014 6pm

 

معرفی دانشمند برتر این هفته

Scholar of the week

نگاهی به زندگی لودویگ فون میزس

سوسیالیسم محکوم به شکست است

لودویگ فون میزس یکی از آخرین شاگردان مکتب اقتصادی اتریش بود. او دکترای خود در حقوق و اقتصاد را از دانشگاه وین در سال 1906 دریافت کرد. یکی از بهترین آثار او، «نظریه پول و اعتبار» بود که در سال 1912 منتشر شد و در طی دو دهه بعدی به عنوان راهنمای پول و بانکداری مورد استفاده قرار گرفت. در آن میزس نظریه اتریشی مطلوبیت نهایی را به پول نیز بسط می‌دهد.

از نظر میزس دلیل مطلوبیت پول توانایی خرید کالاهای دیگر توسط آن است نه ذات خود پول. میزس در همان کتاب بحث می‌کند که چرخه‌های تجاری به دلیل توسعه کنترل نشده ...

دانشمند برتر

معرفی شخصیت برتر

JA Teline IV
اینجا شخصیت برتر هفته معرفی میشود

معرفی شرکت برتر

JA Teline IV
اینجا شرکت برتر هفته معرفی میشود

معرفی سازمان برتر

JA Teline IV
اینجا سازمان برتر هفته معرفی میشود

دانستنی فناوری این هفته

JA Teline IV
اینجا فناوری برتر هفته معرفی میشود

دانستنی این هفته

JA Teline IV
اینجا دانستنی برتر هفته معرفی میشود

دانستنی ها

ترتیب دهی

آشنایی با سازمان تجارت جهانی

سازمان تجارت جهانی یا به صورت مختصر WTO (مخفف World Trade Organization) یک سازما...

روان شناسی

ترتیب دهی

دانشکده

ترتیب دهی
نگارنده: حسین خلیلی صفا | زومیت
satya-nadella-microsoft-ceo
با گذشت پنج ماه از اعلام بازنشستگی استیوبالمر، کمیته‌ی مخصوص برای یافتن مدیرعامل بعدی مایکروسافت، پس از بررسی گزینه‌های مدنظر خود، بالأخره یکی از گزینه‌های داخلی را برای تصدی این سمت برگزید. ساتیا نادلا، مدیر بخش سرویس‌های ابری مایکروسافت، به‌عنوان مدیرعامل بعدی ردموندی‌ها انتخاب شد. با ما همراه باشید تا نگاهی به رزومه‌ی وی در کنار دلایل انتخاب وی...
نگارنده: sohaibv15
world-gold-reserve-collected
آنچه در زیر مشاهده می‌کنید، ذخیره طلا به صورت شمش‌های ۴۰۰ اُنسی در لیستی  است که توسط Demonocracy و با نظارت ایالات متحده آمریکا، آلمان و صندوق بین‌المللی پول تنظیم شده و برای کشورهای برتر به تصویر کشیده شده است.   اما هیچ‌گاه از خود پرسیده‌اید تا کنون و در طول تاریخ جهان چه مقدار طلا از معادن استخراج شده است؟ می‌توانید این مقدار را در تصویر زیر،...
نگارنده: ابتهاج عبیدی
california-splice-into-6-states
تا پایان سال 2019 میلادی ایالت کلیفورنیا به شش ایالت کوچک تقسیم خواهد شد یک تن از سرمایه داران و متشبثین بزرگ آیالات متحده بنام (Timothy Draper) طرحی را برای تقسیم ایالات کلیفورنیا به شش ایالت کوچکتر برای به رای گذاشتن به کنگره آیالات متحده آمریکا ارائه کرده است که براساس آن پرنفوس ترین و سومین ایالت بزرگ آیالات متحده به شش ایالت کوچک تر تقسیم...
نگارنده: sohaibv15
facebook-turns-10-today
شبکه اجتماعی فیسبوک در ۴ فبروری سال ۲۰۰۴ میلادی توسط مارک زاکربرگ و دوستانش ادوآردو سوری، اندرو مک‌کالم، داستین مسکوتیز و کریس هیوز در دانشگاه هاروارد به وجود آمد. مارک زاکربرگ، دانشجوی رشتهٔ روانشناسی دانشگاه هاروارد که از قبل نیز تجربه‌هایی در راه‌اندازی شبکه اجتماعی داشت و وب‌سایت‌هایی مانند CourseMatch برای پیگیری وضعیت مدرک تحصیلی و Facemash برای...
نگارنده: sohaibv15
2013-worst-economies
1- جمهوری آفریقای مرکزی این کشور بیشترین کاهش اندازه اقتصاد در سطح جهان را در سال 2013 به نام خود ثبت کرد. رشد تولید ناخالص داخلی این کشور آفریقایی منفی 5/14 درصد محاسبه شده است. علت اصلی این قضیه درگیری‌های قومی و قبیله‌ای است که از زمان استقلال این کشور از فرانسه در دهه 1960 آغاز شده و هنوز هم به پایان نرسیده است. از ماه مارس 2013 که فرانسوا...

استرس شغلی پیرمان می کند

 

استرس واکنش بدن در برابر عوامل خارجی ناراحت کننده ای است که سبب برهم خوردن تعادل بدن ما می شود و بر روی اعضای بدن مانند مغز، اعصاب، هورمون ها، جریان خون و تعداد ضربان قلب تأثیر می گذارد. برای اینکه بتوانیم با استرس، بهتر کنار بیاییم بهتر است علت های اصلی بروز این حادثه را بدانیم و از همه مهم تر راه های مقابله با آن را بشناسیم. در این زمینه با دکتر ایرج خسرو نیا، متخصص داخلی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت و گو کردیم:

 

 

استرس به چه علتی پدید می آید؟

بعضی کودکان در خانواده ای پریشان و مضطرب پرورش می یابند که پدر و مادرها انتقال دهنده حس اضطراب به کودکان خویش هستند. این انتقال استرس می تواند بعد ها زمینه ساز اضطراب افراد در محیط مدرسه، دانشگاه و کار شود. گاهی اوقات نیز ممکن است اضطراب در اثر یک رویداد یا حادثه ترساننده ای در فرد ایجاد شود. همچنین ممکن است اضطراب ناگهانی و بدون هیچ گونه زمینه قبلی در فرد ایجاد شود.

 

آیا رابطه ای بین شغل های پرمخاطره و حساس و ایجاد استرس وجود دارد؟

انجام برخی از شغل های حساس مانند خلبانی، جراحی و کارهای فنی ظریف مانند ساعت سازی همواره تؤام با استرس و اضطراب فراوان است به همین دلیل اغلب کسانی که از دوران کودکی زمینه اضطراب را داشته اند با پیدا کردن کار حساس، می توانند در محیط کاری خود نیز دچار استرس و پریشان حالی شوند.

 

چگونه می توان استرس شغلی افراد را شناخت؟

معمولا این افراد در رفتن به سرکار هراس دارند. این بدان علت است که مقدار اضطرابی که فکر محیط کار تولید می کند او را به هراس می اندازد. اضطراب انجام کار فردای او باعث می شود تا پاسی از شب را بیدار بماند و صبح هنگام نیز با اکراه از جا برخیزد. بیشتر این افراد تمایل به تعطیلی و در خانه ماندن دارند و فعالیت روزانه شان را به سختی انجام میدهند. اغلب این افراد نسبت به سایر همکارانشان در انجام کارهایشان عقب هستند.

 

آیا استرس شغلی خطرناک است؟

حالات بیش از معمول اضطراب نه تنها باعث خرابکاری کارهای محوله خواهد شد بلکه در دراز مدت باعث افسردگی و انزوای شخصی نیز می شود به همین دلیل این افراد از کار و اجتماع کناره گیری می کنند که ضرر مالی و معنوی زیادی را به همراه خواهد داشت.

 

آیا استرس شغلی رابطه ای با سن و جنس دارد؟

مطالعات نشان داده است عواملی مانند سن و جنس فرد می تواند بر میزان آسیب پذیری او در برابر عوامل استرس زا مؤثر باشد. طبق این مطالعات زنان 18 تا 26 سال بیش از مردان در معرض ابتلا به استرس و اضطراب شغلی قرار دارند.

 

پیامدهایی که استرس شغلی به همراه دارد؟

استرس می تواند بر سوخت و ساز بدن اثر بگذارد، مثلا زمانی که عصبانی می شوید ضربان قلب شما بالا می رود و دچار تپش قلب خواهید شد. تپش قلب نیز زمینه ساز نارسایی قلبی را فراهم خواهد کرد. همچنین مطالعات نشان داده است که اغلب کسانی که دچار استرس و پریشانی هستند بیش از سایرین به سمت مواد مخدر گرایش پیدا می کنند. بالطبع سوق یافتن به سمت مواد مخدر و اعتیاد گرفتاریهای دیگر خانوادگی را به همراه خواهد داشت در ضمن مطالعات نشان داده است، استرس و اضطراب نیز می تواند باعث پیری زودرس و سفید شدن موها شود.

 

آیا خوددرمانی کاری درست است؟

متأسفانه بسیاری از افراد به خاطر متوجه نشدن اطرافیان از اضطراب و استرس درونی شان قبل از ورود به جلسه یا کار مهمی، بدون مشورت پزشک شروع به خوددرمانی و خوردن قرص های اعصاب می کنند. خوردن این قرص ها در طولانی مدت می تواند به عادت تبدیل شود که مشکلات و عوارض دیگری را به همراه خواهد داشت.

 

آیا تغذیه نیز در ایجاد استرس نقش دارد؟

تغذیه درست و مناسب نیز در کاهش اضطراب نقش عمده ای دارد. به عنوان مثال با وجود اینکه کافئین چای و قهوه اثرات کم ضد استرس دارند اما اگر چنانچه زیاد مصرف شود ممکن است آثار معکوسی داشته باشد و فرد دچار تپش قلب شود که این نیز باعث اضطراب و استرس او خواهد شد.

 

چه کاری باید انجام دهیم

در وهله نخست باید از خوردن داروهای آرام بخش یا قرص های خواب آور و ... برای مقابله با شرایط استرس زا، خودداری کنید. چنانچه به دلایلی هر روز تحت فشار عصبی قرار می گیرید بهتر است برای کاهش استرس و پیشگیری از عواقب آن، تغییر عمده ای در زندگی خود دهید یا به یک روانپزشک مراجعه کنید تا با روان درمانی با این مشکل مقابله کنید.

 

اطرافیان باید چه کاری انجام دهند؟

اطرافیان نیز می توانند سهم عمده ای در کاهش اضطراب و پریشان احوالی این افراد داشته باشند بنابراین به نظر می رسد بتوان با کمک دوستان، همکاران و رئیس یک بخش تا حدودی محیطی آرام و بدون تشنج برای این افراد ایجاد کرد.

 

 

منبع: روزنامه خورشید

 

آمار بازدید تارنما

نمایش تعداد مطالب
1348696

ما 30 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+